Kvalitniponozky

Funkční oblečení

Jiným názvem pro funkční oblečení je termoprádlo. Jistě jste tento název již slyšeli. Jedná se o oblečení ze speciálně vyrobených materiálů, konkrétně pak speciálních vláken. Tato vlákna odvádí od těla lidský pot, který vzniká při pohybu a i všechnu další vlhkost, a to směrem pryč či do dalších vrstev prádla, které máme na sobě.
Další výhodou termoprádla je, že rychle schne, takže při vyšší fyzické zátěži jste díky tomu rychle v suchu a i v teple. Známé vlněné vlákno s názvem Merino absorbuje a odpaří vlhkost o hmotnosti 20-30 % svého původního (tedy suchého) stavu. Ostatní umělá vlákna jsou v těchto výpočtech pouze na 5 %.
Na trhu si lze vybrat z funkčního prádla lišícího se v tloušťce materiálu i jeho gramáži. Obecně je používáno slabší prádlo v létě na cyklistiku či běh, když je potřeba, aby materiál hlavně odváděl pot od těla. Silnější funkční prádlo se využívá především v zimních měsících, aby sportovec byl hlavně v teple, takže ideálně na lyže či snowboarding.
A jak docílit nejlepšího účinku funkčního prádla? Jednoznačně tak, že si toto prádlo oblečete jako první vrstvu na své tělo, ihned na spodní prádlo. Pod termoprádlo není třeba používat žádná tílka či legíny.
Nenechte se zmást, ačkoliv je funkční prádlo propagováno k využívání hlavně při sportu, zvýšené fyzické aktivitě či pohybu, je možné tento typ oblečení využít také k běžným činnostem, třeba k nošení do práce. Funkční prádlo ocení jistě lidé s mnoha profesí, například cukráři či pekaři, dělníci, zahradníci, ale také policisté či hasiči, kteří se denně pohybují v terénu. Používání funkčního prádla není nijak omezeno ani věkem, takže jej mohou obléci klidně děti, dospělí i senioři.

Historie syntetických vláken

Vlákno ze syntetického polyesteru bylo vynalezeno vědci z Anglie již v roce 1941. Za vynálezce je považován italský chemik, profesor Guilio Natta.
Jeho poznatky převzali v roce 1957 vědci z firmy Montecatini a vynalezli novou látku, která měla termoplastické vlastnosti, a to izotaktický polypropylen. Zajímavostí je, že v roce 1963 získal profesor Natta spolu s Karlem Zieglerem Nobelovu cenu za objevy v oblasti chemie.
Později bylo Antoniem Visani vyrobeno první sportovní prádlo, které plnilo vlastnosti funkčního prádla. Toto prádlo Visani vyráběl z polyamidu, polyesteru a příměsi bavlny.
Později byly objeveny pružná vlákna, tzv. elastomery. Blíže jsou však známé typy materiálu jako elastan či lycra.

Pokud chcete ale přírodní variantu, je obecně doporučováno použít oblečení z Merino vlny, jelikož tento materiál má výborné termoizolační vlastnosti. Nemalou výhodou kromě tepelné izolace, látky příjemné na dotek, je také fakt, že oblečení vyrobené z tohoto materiálu, je přirozeně antibakteriální. Dnešním trendem je také udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. I tyto požadavky Merino vlna naplňuje. Produkce této vlny je ohleduplná a ekologicky šetrná k životnímu prostředí a materiál je znovu obnovitelný.

Nezapomeňte však funkční oblečení správně nosit. Již byla řeč o vrstvení prádla, dalším důležitým faktorem je také velikost oblečení. Není dobré nosit oblečení příliš volné, které nepřiléhá k tělu. Pokud budete nosit oblečení volné, není možné, aby oblečení řádně odvádělo pot z těla. Nebojte se tedy vybrat si takové oblečení, které je příjemné a zároveň kopíruje křivky vašeho těla.

Ať už se zapotíte u sportu, v práci nebo při volnočasové aktivitě (pokud třeba hrajete automaty), doporučujeme kvalitní výběr funkčního oblečení.

16 Jun 2021